چرب زبانی از لزومات بیزنس!

 

وقتی داخل سوپرمارکت مهدی را دیدم

دقیقاً ۳ هفته قبل بود که اتفاقی یکی از دوستان قدیمی‌ام بنام مهدی رو دیدم، ازم سؤال کرد…مجید تو همیشه پرانرژی و چرب و نرم حرف می‌زنی، محاله یه جا باشی و مخ چند نفرو رو کار نگیری! تو از چه روشی استفاده می‌کنی؟ چطور به این قدرت دست پیدا کردی؟ به منم میشه بگی؟!

 

 

البته اینم بگم…خیلی شوکه شدم! واقعاً برام جالب بود، چون دیدم یه نفر هست که واقعاً تحت تأثیر کلام من قرار گرفته و اومده سؤال می‌پرسه! کلاً این‌گونه مواقع خیلی کیف می‌کنم. راستش من تا همین ۳…۴ سال قبل فن بیان بسیار ضعیفی داشتم. هرچند که هنوزم آن‌چنان قوی نیستم و میتونه خیلی بهتر بشه؛ اما به هر حال راضی هستم چون با وجود لکنت و یک صدای ضعیف تونستم با تمرین و ممارست و عشق و علاقه، حداقل ۷۰% درصد بهبود بدم.

 

———————————————

سؤال عجیب مهدی

سؤال مهدی برام عجیب بود و کلی خاطره برام تداعی کرد. ۱۵ دقیقه‌ای هم باهم صحبت کردیم. شب که رسیدم خونه، این ایده به ذهنم رسید که این مطلب می‌تونه برای خیلی‌ها مفید باشه. تقریباهمه افراد به فن بیان و به اصلاح خودمونی چرب زبونی نیاز دارند.

 

آیا کسی وجود داره که نخواد چرب زبون باشه؟ خیرررر…

همه دوست دارند بتونن با زبونشون مار رو از لونه بکشن بیرون، همه دوست دارن، روی دیگران تأثیر بزارن، همه دوست دارند بیشتر پول دربیارن و این پول درآوردن نیازمند چرب زبونی و تأثیرگذاری است که در وهله اول هر کس باید روی زبان خودکار کند.

 

کلاس زبان انگلیسی و ترکیه و چینی!

همه پیگیر کلاس زبان هستند. من که وقتی به اطرافیانم نگاه می‌کنم، ۹۵% یا کلاس زبان رفتند یا تو فکرش هستند که به‌زودی ثبت‌نام کنند تا بلکه بتونن دست‌وپا شکسته چند کلمه‌ای صحبت کنند.

 

خیلی خوبه منم تو برنامم هست که البته خودآموز زبان انگلیسی‌ام رو تقویت کنم. در حال حاضر با رشد تکنولوژی و استفاده از اینترنت، همه‌ی ما باید به فکر باشیم تا حداقل لغات پرکاربرد را ید بگیریم. زبان انگلیسی زبان بین المللی است. هر کس این مهارت را زودتر یاد بگیرید، قطعاً زا دیگران چندین گام جلو افتاده است.

 

 

اما یه چیز مسخره!

خیلی از ما ایرانی‌ها به زبان فارسی مسلط نیستیم، چرا این‌قدر باعجله به فکر زبان‌‌های خارجی افتادیم؟!

زبان مادری‌مون، دایره لغات ضعیف، زبان بدن ضعیف، انرژی پایین، نحوه‌ی ادای کلمات ضعیف…

با این روند گفتگو، سراغ هر زبان دیگه‌ای که برید، همین آَش و همین کاسه…

 

 

یه مثال عینی و ملوس:

خیلی از جوونای ما به فکر مهاجرت هستند، امریکا و کانادا و استرالیا و آلمان و… واقعاً خنده داره!!! کسی که نتونسته تو ایران کاسبی کنه چطور میتونه تو یه کشور دیگه موفق بشه. ایران کشور پولداریه و کار کردن توش زیاد سخت نیست. حالا ببینید کسانی که فاز مهاجرت دارند، تو کشورای پیشرفته تر و پر از رقابت چیکار میخوان کنند؟

 

نتیجه‌گیری من برای شما اینه که اول از همه زبان فارسی مون رو قوی کنیم. اصیل‌تر و محکم‌تر و چرب‌تر و تأثیرگذارتر صحبت کنیم. سپس این فرمول را وارد سایر زبان‌ها کنیم تا در مکالمات آن‌ها هم بدرخشیم.

 

 

بریم سراغ داستان آقا مهدی دوست خوب و قدیمی من:

مهدی منتظر شنیدن راه‌کار بود و خوب گوش هاش رو تیز کرده بود.

منم گفتم بین مهدی اول از همه باید عاشق تأثیرگذاری باشی و اینو واقعاً بخوی که به درجات بالای تأثیرگذاری برسی.

در تمام حوزه‌های کاری، خیلی‌ها هستند که به‌راحتی هر محصولی را تبدیل به پول نقد می‌کنند. خیلی‌ها فقط پای موبایل و تلفن و کامپیوترشون هستند و با چرب زبونی و صبر و حوصله دارن پول چاپ می‌کنند.

 

 

مثال سیامک رو براش تعریف کردم. سیامک از دوستای مشترک ماست.

اصلاً بچه‌ی بااستعدادی نیست، تنها نقطه‌ی قوت او خوش زبونی است. با زبونش کاری میکنه همه مشتری بشن. با زبونش همرو دست‌به‌جیب میکنه!

آیا کار سختیه؟ خیررررر … راحته مثل آب خوردن

 

 

دومین راهکار

از این به بعد؛ بیشتر از قبل به حرفات باشه، کلمات خوب انتخاب کن، براساس سلیقه و خواسته مخاطبت صحبت کن.

بیشتر مطالعه کن و بیشتر سخنرانی‌های قوی گوش بده، گهگاه رادیو گوش کن و به نحوه‌ی ادای کلمات گوینده خیلی خوب توجه کن.

کسی که می‌خواد خواننده خوبی باشه از قبل باید به صداهای خوب دیگران گوش بده تا ازشون درس بگیره، کسی که می‌خواد فوتبالیست خوبی بشه باید هر روز بهترین بازی فوتبال دنیا رو رصد کنه تا یاد بگیره و مطابق با استانداردهای روز دنیا باشه.

 

 

فرمول یکسانه، فقط نوع کار تفاوت داره

  • یه نفر دوست داره خوشنویس بشه
  • یه نفر دوست داره سخنور خوبی باشه
  • یه نفر دوست داره اسکیت باز خوبی بشه
  • یه نفر دوست داره بازاری خوبی بشه

 

 

 

مهم‌ترین راهکار بهترین‌های اون کار رو خوب بررسی کن و ازشون یادگرفتنی‌ها رو یاد بگیر… کار سختی نیست، فقط علاقه می‌خواد، علاقه شدید، خودکار برات پیگیری و ممارست به همراه میاره…

عاشق صدات باش، عاشق قیافت باش، عاشق تأثیرگذاری باش، عاشق پول باش، عاشق ارتباط برقرار کردن با افراد جدید باش…

 

 

حالا راهکار سوم

صدای خودتو ضبط کن و خودت گوش کن، اگه خوشت اومد شک نکن که بقیه هم خوششون میاد. برعکس اگه خوشت نیومد، قطعا بقیه با صدا و کلامت حال نمیکنن!!! 

 

تمرین تمرین تمرین

هیچ بدن‌سازی یه شبه و فقط با یه تکنیک قانون جذب فیت نشده!

هیچ کس یه شبه فن بیانش، چرب و چیلی نشده!

تمرین باید کرد و راهی جز این حداقل من نمیشناسم!

 

 

صدای خودتو همین ضبط کن

مهدی گفت در مورد چی حرف بزنم و ضبط کنم؟

از اونجا که خبر داشتم مهدی عاشق فیتنس هست، ازش خواستم دو دقیقه در مورد فیت شدن شکم صحبت کند. ازش نخواستم در مورد موشک‌های ناسا صحبت کنه! بدیهی و ساده باشید. سادگی و ملایمت و هرآنچه که در چنته دارید، برای دیگران جالب خواهد بود.

بسیاری از دوستان خودم هستند که سنگین صحبت می‌کنند. فکر می‌کنند همه مثل خودشون، اهل مطالعه و سخنوری هستند. اصلاً این‌طور نیست.

قرار شده فقط چرب زبون تر و فروشنده تر باشیم نه اینکه هر روز برج میلاد برای ۱۶۰۰ نفر سخنوری کنیم

 

 

  • مدام در تلگرام وویس بدید تا همین کار هم چرب زبانی شما را افزایش دهد.
  • کلمات را با آب و تاب بکار ببرید… مثلا سلااااام خوبی عزیزممم وااای خوشحالم که امروز میبینمت… چقدر خوش تیپ شدی ماشاالله …
  • مکالمات تلفنی خودتم ضبط کن، کافیه دو بار این کار رو انجام بدی. تازه میفهمی پشت تلفن چه شاهکاری خلق می کردی! تا ضبط نکنی و گوش ندی باورت نمیشه که چقدر بد سلام و احوال و چقدر بد خداحافظی می‌کردی.
  • لبخند حتی پشت تلفن فراموش نشه، هیچ کس از یه آدم خنده‌رو بدش نمیاد. هیچ کسم از یه آدم عبوس خوشش نمیاد
  • اسم افراد رو در مکالمات خود چند بار بار ببرید، مردم عاشق اسم خودشون هستند و شما با بیان اسمشون نشون می‌دید که چقدر به فرد مقابل توجه دارید.

 

دوستون دارم… مجید خزایی

.

.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 11 =