۱۰ روش موثر برای افزایش انگیزه ی کارمندان

 

 

انگیزه ی کارمندان نقش زیادی در میزان بازدهی آنها در کسب و کار شما دارد. بدیهی است که یک کارمند با انگیزه تلاش، انرژی و خلاقیت بیشتری دارد و باعث تحولات کوچک و بزرگ در شرکت می شود. به دلیل اهمیت این مطلب، این بخش را به شیوه های افزایش انگیزه ی کارمندان اختصاص داده ایم.

 

 

۱۰ روش موثر برای افزایش انگیزه ی کارمندان

آیا کارمندان شما به حد کافی در کسب و کار خود انگیزه دارند؟ چه شیوه هایی برای افزایش انگیزه ی کارمندان می شناسید؟ انگیزه به عنوان خواسته یا اشتیاق کلی شخص برای رسیدن به یک چیز تعریف می شود.

 

انگیزه برای کسب و کار هم همان تعریف را دارد. شما چگونه به تیم خود انگیزه می دهید؟ در این مقاله ما به ۱۱ نکته ی کلیدی اشاره می کنیم که به شما کمک می کند تا انگیزه ی کارمندان خود را افزایش دهید و بازدهی آنها را بالا ببرید.

 

 

۱. دیدگاه مثبت داشته باشید

شما کدام یک را ترجیح می دهید؟ آیا روی نقاط مثبت کارمندان تمرکز می کنید یا روی نقاط منفی؟

برای افزایش انگیزه ی کارمندان، سعی کنید تا جایی که می توانید روی ویژگی های مثبت و تقویت آنها تمرکز کنید. بله، قبول دارم که گاهی باید نقاط منفی را گوشزد کنیم، اما تاکید بیشتر باید روی نقاط مثبت باشد.

 

 

۲. هدف کار خود را تعیین کنید

هیچ کس دوست ندارد بی دلیل کاری را انجام دهد. اگر بی دلیل انجام شود دیگر یک کار نیست. شخص انجام دهنده هم بعد از مدت کوتاهی خسته خواهد شد.

 

وقتی هدف یک کار را مشخص می کنید تیم شما هم اهداف را تشخیص می دهند و این روی شرکت تاثیر خواهد داشت. این کمک می کند کل تیم احساس کنند کار آنها منجر به یک تفاوت می شود و این باعث افزایش انگیزه‌ی کارمندان خواهد شد.

 

 

۳. سطح پایین مدیریت نکنید

اگر می خواهید افزایش انگیزه ی کارمندان را تجربه کنید، نباید سطح پایین مدیریت کنید. مسئولیت و تاریخ اتمام کار را مشخص کنید. این کار باعث می شود کارمندان با نهایت انگیزه کار کنند در حالیکه که حس آزادی نیز دارند.

 

بعضی ها، شاید ساعات ابتدایی کار بازدهی بیشتری داشته باشند. برخی دیگر در انتهای روز چنین هستند. شاید بعضی ها در طول شب یا آخر هفته ها اینگونه باشند. وقتی به کارمندان خود اجازه می دهید خودشان زمان و نوع کار خود را مشخص کنند، شما در واقع چهارچوبی برای کارآمدی و افزایش انرژی کارمندان مشخص می کنید.

 

 

۴. برای افزایش انگیزه ی کارمندان خود روی بزرگنمایی تمرکز کنید

صرف نظر از اینکه شغل شما چیست، همیشه کارهای کوچکی است که به نظر ناچیز و غیر مهم به نظر می رسد. به عنوان یک مدیر باید بدانید که آن کارهای کوچک نقش بزرگی در بازدهی و موفقیت شرکت دارد. متاسفانه شاید اعضای تیم به این واقعیت آگاه نباشند. شما می توانید با تاکید بر روی اهمیت کارهای کوچک آنها را بزرگ جلوه دهید.

 

یعنی طوری عمل کنید که اهمیت کارهای کوچک کارمندان دیده شود. به آنها نشان دهید که چگونه این کارهای کوچک تاثیر بزرگ در شکست یا موفقیت پروژه یا کسب و کار آنها دارد.

 

 

۵. درباره انتظارات خود صریح باشید

 

 

برای افزایش انگیزه ی کارکنان خود، درباره انتظارات خود صریح باشید. یک سفر هزار مایلی با یک قدم کوچک شروع می شود. برای تمرکز روی آن اولین قدم، صریحا اعلام کنید که آن قدم چیست و چطور می تواند انجام شود. سپس تیم خود را بر اساس آن تنظیم کنید. یک ماموریت صریح و واضح باعث افزایش انگیزه ی کارمندان می شود.

 

 

۶. نتایج را شناسایی کنید

اهداف کوچک هزاران فرصت برای تشخیص سخت کوشی و حاصل آن در میان کارمندان شما دارد. لازم نیست یک چیز محسوس به آنها بدهید، اما دلیل اینکه فکر می کنید آن را خوب انجام داده اند برایشان بیان کنید.

 

چیزهایی مثل” مقاله ای که نوشتی عالی بود مجید!!

آن واقعا آمار بازدید از سایت ما را در ماه گذشته افزایش داده است” صراحتا دلیل اهمیت کار آنها را نشان میدهد. . وقتی تحسین و قدردانی خود را نشان می دهید و می گویید چرا فکر می کنید کارشان خوب بوده است، افزایش انگیزه ی کارمندان را شاهد خواهید بود.

 

 

۷. به کارهای خوب پاداش بدهید

این متد برای افزایش انگیزه‌ی کارمندان  معمولا در آخر یک پروژه‌ی بزرگ یا آخر سال انجام می شود، اما شما می توانید هر زمان که بخواهید آن را اجرا کنید. یقینا پاداش می‌تواند پول باشد ولی سعی کنید خودتان را محدود به آن نکنید.

 

 

۸. سلامتی خود را حفظ کنید

انگیزه ی کارمندان شما به نسبت زیادی به سلامتی شما بستگی دارد. شاید متعجب شوید اگر بگویم که بسیاری از کارمندان در میان یک پروژه ی سخت به سلامت خود کم توجهی می کنند.

 

برای افزایش انگیزه ی کارمندان خود  آنها را تشویق کنید تا هر وقت که ممکن بود ۸ ساعت خواب داشته باشند و مرتب ورزش کنند. همچنین اگر قرار است آنها مدت زیادی را در محیط کار سپری کنند، اطمینان داشته باشید که حتما به حد کافی آب و میان وعده دریافت می کنند. وقتی سلامت تیم خود را افزایش می دهید، انگیزه ی آنها هم افزایش پیدا می کند.

 

 

۹. زمان استراحت منظم مشخص کنید

زمان استراحت برای راحتی و دریافت انرژی دوباره است. همچنین، روی افزایش انگیزه ی کارمندان نیز تاثیر دارد. اختصاص این زمان به کارمندان باعث می شود استرس و فشار کاری روی آنها کم شود. این نه تنها باعث سلامت جسم می شود بلکه باعث خلاقیت نیز می شود.

 

 

۱۰. امکان تفریح ایجاد کنید

تمام پروژه ها راحت نیستند. حتما در کسب و کار پروژه ای وجود دارد که بسیار سخت است و کار طاقت فرسایی محسوب می شود. برای کاهش میزان سختی این نوع پروژه ها بهتر است شیوه هایی برای تفریح کارمندان داشته باشید.

البته، کارهایی مثل پینگ پنگ یا هاکی در اداره شیوه ی خوبی هستند ، اما شیوه های دیگر و کوچکتری نیز وجود دارد که می توانید با انجام آنها باعث افزایش انگیزه ی کارمندان خود شوید.

 

 

خلاصه ی کلام

هیچ زمانی برای افزایش انگیزه ی کارمندان بهتر از زمان حال نیست. پیشنهاد من این است که یک یا دو تا از این شیوه ها را انتخاب کنید و روی آنها کار کنید. زمانی که احساس کردید به اجرای آنها در کسب و کار خود مسلط شدید، شیوه های بیشتری انتخاب کنید.

 

به زودی خواهید دید که قدرت تسلط روی انگیزه ی کارمندان خود را پیدا کرده اید و سطح تیم شما بهتر از هر زمان دیگری بالا رفته است. از همین امروز شروع کنید.

 

https://getsling.com/blog/motivation-in-the-workplace/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یک =