۱۶ ایده‌ی کلیدی برای خلاقیت در کسب‌و‌کار

 

تقریبا همه ی افراد در کسب و کار خود به دنبال خلاقیت هستند. زیرا، کسب و کار بدون خلاقیت پس از مدتی به سمت شکست خواهد رفت. برای رسیدن به ایده های نو و خلاقانه شیوه های مختلفی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۶ ایده ی خلاقیت در کسب و کار آشنا کنیم.

 

به نظر شما شیوه های خلاقیت در کسب و کار به چه عواملی بستگی دارد؟ همه ی  ما گاهی احساس می کنیم که ذهنمان کاملا تاریک است و هیچ خلاقیتی ندارد.

جالب است بدانید که حتی کارشناسان هم گاهی تمام قدرت خلاقیت خود را از دست می دهند. با بالا رفتن سن خلاقیت هم کاهش پیدا می کند، مگر اینکه به طور مستمر و خستگی ناپذیر آن را تقویت کنید.

 

 

از بین رفتن خلاقیت در کسب و کار می تواند به علت استرس و یا مشغله زیاد باشد. شاید شما در حال پیدا کردن راه حلّی برای یک مشکل هستید و هنوز به نتیجه ی درستی نرسیده اید.

 

شیوه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند هم بتوانید مشکل را حل کنید و هم ایده های خلاقانه مطرح کنید. در این مقاله استراتژی های قدرتمند خلاقیت در کسب و کار را به شما ارائه می دهم.

 

۱. ایده ها و منابع جدید را گردآوری کنید

همیشه به دنبال ایده ها و انگیزه های جدید در حوزه ی علایق خود باشید. زیاد مطلب بخوانید. از اینترنت به عنوان یک ابزار یادگیری استفاده کنید. یک پوشه ی بوک مارک در جستجوگر خود داشته باشید و هر چیزی را که فکر میکنید شاید بعدا بخواهید به آن نگاهی داشته باشید، در آنجا نگه دارید. این یک سرمایه برای روز مبادای شما خواهد بود.

 

۲. افکار منفی را به مثبت تبدیل کنید

این تغییر بسیار ساده به خلاقیت در کسب و کار کمک زیادی می کند. به خودتان بگویید من می تونم این مسئله را حل کنم” یا ” ذهن من برای هر ایده ای که از طرف کسی مطرح شود کاملا باز است”. با تکرار جملات مثبت انگیزه های جدید پیدا می کنید که باعث حل مشکل شما و رسیدن به راه حل های ممکن می شود.

 

۳. به خاطرات خوب فکر کنید

ناچار نیستید افکار مثبت را فقط درباره مشکل موجود به کار ببرید. فکر کردن به خاطرات موفقیت های گذشته الهام بخش ایده های جدید و خلاقیت در کسب و کار می شود.

 

۴. برای خلاقیت در کسب و کار تفکر کنید

بعضی از فواید تفکر شامل تمرکز، صبر، آرامش، شفافیت، بصیرت و وسعت دید است. توسعه ی تمام اینها به نحو احسن خلاقیت در کسب و کار را بالا می برد.

 

۵. ارزش های خود را مشخص کنید

همه ی ما چه بدانیم و چه ندانیم ارزش های فردی خاصی را دنبال می کنیم. وقتی بزرگ می شویم سیستم ارزش گذاری خود را می سازیم و نحوه ی آن نیز به چگونگی نگرش ما به زندگی دارد. عمل تجزیه تحلیل سیستم ارزش گذاری شخصی شما می تواند به گسترش ایده های خلاقیت در کسب و کار شما کمک کند.

 

۶. از کمال گرا بودن پرهیز کنید

کمال گراها وقت زیادی را صرف جزئیات می کنند و فرصتی برای خلاقیت ندارند.

اگر دارای این ویژگی هستید ذهن شما دیگر جایی برای ایده های خلاقانه ندارد. برای مبارزه با این ویژگی وقتی ایده ای به ذهنتان رسید، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و روی آن کار کنید. منتظر نباشید تا تمام جزئیات آن را به نحو احسن مشخص و کامل کنید.

 

۷. ویدئو های انگیزشی نگاه کنید

سخنرانی های تد (Ted) بهترین نوع ویدئو ها برای شروع است. در یوتیوب هم ویدئوهای زیادی وجود دارد که باعث تقویت قدرت خلاقیت در کسب و کار می شود.

 

۸. بیوگرافی یا اتوگرافی افراد خلاق موفق را بخوانید

روش دیگر برای خلاقیت در کسب و کار این است که درباره افراد موفق دیگر بدانید. با مطالعه درباره ی آنچه که این افراد در گذشته انجام داده اند چیزهایی زیادی یاد می گیرید. آنها چگونه مشکلات خود را حل کرده اند؟ آیا چیزی هست که از شکست یا موفقیت آنها یاد بگیرید؟ پاسخ این سوالات در ایده یابی تاثیر خواهد داشت.

 

۹. اهداف خود را مشخص کنید

به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود فکر کنید. این کار ذهن شما را در یک حالت خلاقانه قرار می دهد و مشخص می کند که روی چه چیزهایی باید تمرکز کنید و روی چه چیزهایی نباید تمرکز کنید.

 

۱۰. در یک دفتر تمام اتفاقات روزمره را بنویسید

 نوشتن اتفاقات باعث بیدار شدن خلاقیت در کسب و کار می شود. اگر فرصت این را به خود بدهید که روی پیشرفت روزمره فکر کنید و درباره مشکلات آن بنویسید به طور ناگهانی ایده های زیادی به ذهن شما خواهد رسید.

 

۱۱. به پادکست گوش کنید

پادکست تیم فریس (Tim Ferriss) برای افزایش خلاقیت در کسب و کار عالی است. او افراد موفق، باهوش و ذهن های خلاق را معرفی می کند. مثلا اگر به مصاحبه ی او با جیم آلکور گوش کنید، پشیمان نخواهید شد.

 

۱۲. مناطق مختلف مغز خود را تحریک کنید

اگر در ذهن خود کشمکش این را دارید که با استفاده از یک قسمت مغز خلاق باشید، سعی کنید آن را به مناطق دیگر مغز سوق دهید، حتی اگر آن منطقه از ذهن شما چندان قوی نباشد باز هم این کار را بکنید.

مثلا اگر شما در ارائه راه حل برای یک مسئله در یک بحث گروهی خوب نیستید سعی کنید برای مشکل مورد نظر یک راه حل در ذهن خود تداعی کنید.

 

۱۳. تصویر سازی کنید

یک راه حل خوب انگیزه دادن برای افرادی که بصری این است که تصویر سازی کنند. مهم نیست که تصویر چه چیزی را می سازید. این تصویر سازی می تواند دستاوردهای بزرگ داشته باشد.

 

۱۴. به طور فیزیکی محیط خود را تغییر دهید

تغییر محیط می تواند مغز را تشویق کند تا ایده های خلاقانه جدید پیدا کند. برای خلاقیت در کسب و کار میتوانید یک سفر روزانه به جاهایی داشته باشید که باعث تحریک ذهن می شوند. مثلا به پارک محل بروید، و یا بدون نقشه قبلی برای مقصد، شروع به پیاده روی کنید.

 

۱۵. خود را با طبیعت محاصره کنید

 بعضی از افراد باور دارند که وقتی در طبیعت هستند ناگهان ایده هایی در مغزشان جرقه می زند. پرندگان زیبا، طلوع خورشید، و سایر مناظر طبیعی می توانند منشا تغییر باشند.

 

۱۶. در محیط سبز یا آبی قرار بگیرید

شاید برای همه و مخصوصا برای کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند امکان رفتن به طبیعت زیاد آسان نباشد، اما فواید طبیعت می تواند با قرار گرفتن در محیط سبز یا آبی نیز اتفاق بیفتد.

 

روانشناسان می گویند این رنگ ها مانع سردرگمی انسان می شوند. سبز و آبی باعث خلاقیت و ایده یابی می شود. برای این کار می توانید محیط خود  را به این رنگ ها دربیاورید و یا یک گالری هنری با این رنگ ها داشته باشید.

 

 

https://www.thebalancesmb.com/more-creative-entrepreneurs-4023945

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *