آیا تابه‌حال بی‌نظمی مانع موفقیت ما بوده؟!

 

اگر ۹۹۹ اصل برای موفقیت و ثروتمند شدن وجود دارد، اولین و آخرین و مهم‌ترین اصل باقی‌مانده نظم و انضباط شخصی است. بطوریکه که اگر این اصل وجود نداشته باشد تمام آن ۹۹۹ اصل باطل می‌شوند.

 

مثال معروف کلاس‌های من این است:

تصور کنید بعد از یک مهمانی مفصل ساعت ۳ نصف شب تازه از راه رسیدید. قطعاً خیلی کارها هست که باید انجام شود و بعد بپرسید تو تخت‌خواب و خواب زیبایی را ببینید.
من که عادت دارم هر شب کارهای روزم را بررسی می‌کنم، اتفاقات خوب طی روز را می‌نویسم و … اگر چنین کارهایی انجام شود کمترین فایده آن این است که خواب بهتری خواهیم داشت. فردا با روح و روان آرام‌تری از خواب بیدار می‌شویم.

انضباط شخصی یعنی اینکه:
انجام کارهایی که باید، درزمانی که باید، چه خسته باشیم چه سرحال باشیم، چه غمگین باشیم چه شاد!
مثلاً اگر قراره روزی ۳۰ صفحه مطالعه کنیم، هیچ بهانه‌ای در کار نیست، مثل اینکه امروز جمعه بود، امروز مریض بودم، مهمان آمد و …

اگر روزی به این استحکام عمل رسیدیم که کارهای مقرر در زمان خود را به بهترین شکل ممکن و با هر حالت روحی و جسمی انجام بدهیم، در ان روز ما نظم شخصی داشته‌ایم.

 

انضباط شخصی

کارآفرینان به مصمم بودن و منظم بودن معروف هستند. در یک آن تصمیم می‌گیرند که آیا انجام بشود یا انجام نشود. کارهای ثابت هرروز خود را در ابتدا به‌درستی انجام می‌دهند.
کارهای مهم باید در اولویت باشند. معمولاً در ۱۰ کار پیشرو ۳ کار مهم وجود دارد که باید مثل قورباغه بلعیده شود. اگر مطالعه جزو کارهای مهم محسوب می‌شود، پس باید به پارک دادن ترجیح داده شود. کارآفرینان موفق این تفاوت بین کارهای مهم و غیر مهم را خوب درک می‌کنند. همواره انجام کارهای مهم و واجب را اول انجام می‌دهند

 

تئوری نظم در بی‌نظمی

چه برنامه‌ریزی‌هایی همیشه شکست می‌خورند؟
برنامه‌ریزی‌هایی شبیه اینکه ساعت ۶ صبح بیدار شویم تا ۱۵/۶ مراقبه، بعد تا ۳۵/۶ ورزش تا ۵۵/۶ دوش و نظافت تا ۱۵/۷ صبحانه و …
هیچ‌گاه این برنامه‌ها بیش‌تر از دو روز دوام نیاورده است!

در پایان این مقاله آموزشی میخوام تئوری بسیار جذابی را خدمتتان معرفی کنم که راحت‌تر عمل کنید.
تئوری نظم در بی‌نظمی یعنی اینکه نیاز به برنامه دقیق و مدون خاصی ندارید. عادی باشید وای کارهای مهم را یاد بگیرید که در اولویت قرار دهید. نظم داشته باشید درعین‌حال اینکه نظم خاصی ندارید. بازهم مثال مطالعه را می‌زنم:

حتماً نباید این مطالعه دقیقه ساعت ۳۰/۷ باشد، مهم این است که وقتی حتی ساعت ۱۲ ظهر از خواب بیدار شدیم آن‌وقت در اولویت ما باشد، امیدوارم توانسته باشم این مفهوم قدرتمند را برایتان جا بیندازم

 

انضباط شخصی داشته باشید و در برابر انجام کارهای مهم روزتان مسئول باشید
.
.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =