رازهای تصمیم‌گیری سریع و موفقیت‌آمیز

 

تمام روند کسب کار چیزی جز مجموعه‌ای از انتخاب‌های ما نیست
مثلاً تصمیم می‌گیریم امشب یک ساعت ورزش کنیم یا اینکه پای تلویزیون بنشینیم. تصمیم بگیریم جمعه پیشرو در یک سمینار آموزنده شرکت کنیم یا اینکه مثل جمعه‌های نهایتاً برنامه جوجه‌کباب در پیش داشته باشیم. اینکه تصمیم داریم میلیاردر شویم یا میلیونر شویم؟

 

تمام این تصمیمات روی هم جمع شده و نهایتاً کیفیت روند کسب‌وکار ما خلق می‌شود. آیا تصمیم داریم بهترین فرد در حوزه خودمان باشیم یا خیر؟
تصمیم داریم چقدر در ماه پول خلق کنیم؟ تصمیم داریم چه تبدیل به چه آدمی‌شویم؟!

 

حالا ۳ مورد از راهکاری مهم و کاربردی تصمیم‌گیری را با هم بررسی می‌کنیم

۱. تصمیم‌گیری شانسی:

احتمالاً داستان تصمیم‌گیری لوبیایی را شنیده باشید که آقای اسپنسر جانسون در کتاب مدیر یک‌دقیقه‌ای مطرح می‌کند.
آقای جانسون وقتی داشت با یکی از موفق‌ترین مدیران آمریکایی مصاحبه می‌کرد، وقتی در مورد رازهای تصمیم‌گیری سریع و صحیح او سؤال کرد، جوابی بسیار جالب دریافت کرد. آن مدیر موفق گفت ک من شانسی تصمیم می‌گیرم!
در ادامه گفت…داخل جیبم یک مشت دارم. هرگاه لازم باشد تصمیمی اتخاذ کنم دست داخل جیب می‌کنم و تعدادی لوبیا درمی‌آورم و روی میز می‌ریزم. اگر تعداد لوبیاها زوج بود تصمیم گرفته می‌شود و کار انجام می‌شود ولی اگر تعداد لوبیاها فرد بود از خیر آن موضوع می‌گذریم و به‌کل انجام آن کار کنسل می‌شود. من هم وقتی برای اولین بار با این شگرد آشنا شدم برق از سرم پرید. آیا واقعاً یکی از موفق‌ترین مدیران آمریکایی به صورت شانسی تصمیم‌گیری می‌کند.

واقعاً جالب است… مشکل اکثر آدم‌ها همین است که هر تصمیم را زیادی کش می‌دهند. در مورد انجام یک کار کوچک روزها و ماه‌ها فکر می‌کنند که آیا انجام بدهیم یا انجام ندهیم. آقای جانسون با این الگو به اهمیت سرعت تصمیم‌گیری اشاره کرده که خیلی مهم‌تر از کیفیت تصمیم‌گیری است
ما اگر شانسی هم تصمیم بگریم از ۹۹ درصد افراد جمعه موفق‌تر خواهیم بود چون آن‌ها اصلاً تصمیمی نمی‌گیرند!

 

۲. تصمیم‌گیری بر اساس حس شهود درون:

بارها هنگام تصمیم‌گیری در درون خود حس آرامش امنیت و گاهی هم برعکس حس ترس و دلهره داشته‌ایم. اگر به این آلارم ها توجه کنیم راحت‌تر می‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم. همان قراردادی که وقت امضا کردن وجودمان پر از دلهره بود بعداً یک جای به مشکل برخورد. همان تصمیم که با آرامش اتخاذ شد هم بعداً برای ما سراسر خیر و برکت بود.

هنگام اتخاذ هر تصمیم (به دور از هیجان و حرف‌های دیگران) به درون خود توجه کنید، چه احساسی دارید؟ اگر حس خوبی دارید بله بگویید و کار را انجام دهید و در غیر این صورت از خیر آن بگذرید.

 

۳. تمرکز داشته باشید و پرونده‌های بار کمتری دز ذهن و روی میزتان داشته باشید:

معمولاً افرادی که فقط یک کسب‌وکار دارند و روی بازار پرفروش آن متمرکز هستند خیلی آرام‌تر و رهاتر حست‌اند نسبت به کسی که صاحب ۱۵ تا بیزنس است.
پیشنهاد من این است که فقط یک کار انجام دهید. بازار آن را بشناسید و زیادی دور و اطراف خود را شلوغ نکنید. کسی که سر خود را بسیار زیاد شلوغ کرده قطعاً تصمیم‌گیری سخت و بیشتری در پیش خواهد داشت ولی کسی که سر خود را خلوت کرده و البته کارهای زیادی هم برون‌سپاری و تفویض اختیار کرده، بدون شک با آرامش خاطر تصمیمات سریع‌تر و صحیح‌تری خواهد گرفت

تمام روند کسب کار چیزی جز مجموعه‌ای از انتخاب‌های ما نیست
.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =