چرا اکثر کارآفرینان سحرخیز هستند؟

 

امیر کبیر: سحرخیز باش تا کامروا شوی

هرچقدر بیشتر در مورد زندگی افراد موفق تحقیق کردم به اهمیت سحرخیزی بیشتر و بیشتر پی بردم. امکان ندارد فرد موفقی را پیدا کنید و او سحرخیز نباشد. در گوگل سرچ کنید و ساعات خواب افراد برجسته‌ای همچون بیل گیتس وارن بافت و تیم کوک و ریچارد برانسون را بررسی کنید. تمام کارآفرینان و مدیران موفق جهان قبل از ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوند. به نظرتان چرا سحرخیزند؟

من در مورد سحرخیزی خیلی تحقیق و تفحص کردم به چند تا راهکار ساده و کاربردی دست‌یافتم که در درجه اول خودم بهره بردم و حالا دوست دارم با شما هم به اشترک بگذارم.

 

چطور سحرخیز شویم؟

مهم‌ترین نکته این است که در ساعات بامداد و صبح زود شما هیچ مزاحمی ندارید تا تمرکز شما بر هم زند. در این ساعات هیچ‌کس در شبکه‌های اجتماعی سرک نمی‌کشد تا احیاناً شما هم به این کار ترغیب شوید. افرادی که اهل بازی با رسانه‌های اجتماعی هستند در چنین ساعاتی خواب هستند.

در زمان سحر هیچ‌کس حتی تماسی هم با شما نمی‌گیرد. اگر تماسی داشته باشید از ساعت ۸ و ۹ شروع می‌شود. پس شما ازلحاظ تمرکز و تنهایی در شرایط بسیار عالی قرار می‌گیرید. دیگران خوابند ولی شما در حال پیگیری کارها و برنامه‌ریزی و مطالعه و.رزش و خوردن صبحانه عالی و همچنین مسائلی شبیه نظافت و آراستگی و آماده کردن برای داشتن روزی بسیار فوق‌العاده، چون آماده هستید.

یکی دیگر از فواید سحرخیزی بهره‌گیری از الهامات و دریافت ایده‌های ناب است. تمام افراد موفق مثل کارآفرینان و مخترعین و شعرا و عرفا در این لحظات ایده‌های بکری از خداوند دریافت کرده‌اند. کافی است امتحان کنید. از ساعت ۳ تا ۶ فرقی نمی‌کند، بیدار باشید تا نظاره‌گر کارکرد بی‌نظیر ذهن خود باشید. مسائلی که حل آن‌ها برای شما یک ماه زمان می‌برد باکمی تفکر و تأمل در عرض چند دقیقه قابل‌حل است. به خاطر همین است که افراد نمازخوان نماز صبح را این‌قدر دوست می‌دارند.

 

سحرخیزی

سحرخیز و رابطه آن با موفقیت

شما وقتی صبح زود از خواب بیدار می‌شوید احساس پیشتازی و رهبری می‌کنید. وقتی متوجه می‌شوید خود در حال پیشرفت هستید و اکثر رقبا شاید الآن خواب باشند، خیلی لذت‌بخش است. شما از خواب بیدار می‌شوید و برنامه‌ای بسیار عالی برای روز تعیین می‌کنید. این کار موجب می‌گردد تا قدرت بگیرید و هر طور که شده به اهداف خود دست‌یابید. برنامه‌ریزی اهمیت دوچندانی دارد.

وقتی برنامه روزانه خود را می‌نویسید اقدامات شما سمت‌وسوی خوبی می‌گیرد. حتی نوشتن در ساعات صبح زود انرژی زیادی دارد. این انرژی را با هیچ زمان دیگری مقایسه نکنید. سحر برنامه‌ریزی و هدف تعیین کنید تا مبهوت نتایج آن شوید.

 

کارآفرین واقعی کسی است که همواره برنامه مدون و از پیش تعیین برای خود داشته باشد. روز بی‌برنامه مساوی است با روز بدون حاصل.
خواهش می‌کنم از این بعد به اهمیت ساعات زندگی توجه داشته باشید شما اگر روزانه دو ساعت زودتر از خواب بیدار شوید در سال حدود ۷۰۰ ساعت پیشتاز هستید و در دو سال حدود ۱۴۰۰ ساعت. دوست عزیزم شما وقتی طی دو سال ۱۴۰۰ ساعت از دیگران جلو میافتید، کار تمام است. شما رهبر آن بازار و کسب‌وکار هستید.

نکاتی که برای راحت‌تر شدن سحرخیزی:

۱. شام را قبل از ساعت ۸ شب میل کنید. هرچقدر از این ساعت شام خود را دیرتر میل نمایید. سیستم معده بیشتر فشار خواهد کشید و این انرژی شمارا تقلیل می‌دهد.

۲. تا جای ممکن قبل از ساعت ۱۲ بخوابید. خواب قبل از ساعت ۱۲ بسیار ارزشمند است. هر میزان خواب قبل از ساعت ۱۲ دو برابر خواب بعد از ساعت ۱۲ ارزش دارد؛ مثلاً اگر ما ساعت ۱۰ بخوابیم این دو ساعت اندازه ۴ ساعت که شاید ۴ تا ۸ باشد ارزش و برتری دارد.

۳. سیکل خواب انسان‌ها بر اساس هر ۹۰ دقیقه بالا و پایین می‌شود؛ یعنی هر ۹۰ دقیقه خواب‌سنگین به خواب سبک تبدیل می‌شود. زمان خواب و زمان بیداری خود را طبق مضربی از ۹۰ دقیقه تنظیم نمایید. اگر ساعت ۱۰ می‌خوابید می‌توانید ۴ تا ۹۰ دقیقه بعد از خواب بیدار شوید؛ یعنی ساعت ۴ صبح. یا اینکه ۵ تا ۹۰ دقیقه بعد یعنی ساعت ۳۰/۵ از خواب برخیزیم.

۴. قبل از خواب چای یا قهوه میل نکنید. این‌گونه مایعات کافیین دار تا یک یا دو ساعت خواب شما را سبک می‌کند. ولی هرچه از روند خواب می‌گذرد خواب را سنگین‌تر می‌کند. بجای چای و قهوه از دم‌نوش‌های گیاهی یا میوه‌ای و آب استفاده نمایید.

 

امیدوارم تو دوست نازنینم برای خودت و کسب‌وکارت ارزش زیادی قائل شوی و از همین فردا سحرخیزی را سرلوحه کار خود قرار دهی.

 

سحر با باد می‌گفتم حدیث آرزومندی
خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندی
دعای صبح و آه شب کلید گنج مقصود است
بدین راه و روش می رو که با دلدار پیوندی
.
.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =